JANUARY 29, 2014

Pierwsza część relacji z wycieczki po dzikiej części wyspy. Na zwiedzanie najłatwiej wybrać się wypożyczonym samochodem, jest to jednak ryzykowne – osobówki nie są objęte ubezpieczeniem na trasach bez asfaltu, czyli wszędzie tam, gdzie zaczyna się prawdziwa przygoda.
Nas zabrał Maciek, który akurat pisał artykuł o wyspie do przewodnika Pascala.
Zapakowaliśmy się do jeepa i ruszyliśmy w drogę.Na F. realizowany jest projekt przywrócenia gatunku żółwi Karetta. Po wylęgnięciu młode przenoszone są z plaży do schroniska w Morro Jable. Tam w specjalnych basenach przebywają około roku, dzięki czemu zwiększane są ich szanse na przeżycie. Gdy stworzenia urosną, zostają wypuszczone. W tym właśnie miejscu zrobiliśmy pierwszy przystanek. Udało nam się odwiedzić schronisko zanim napatoczyła się grupa turystów.

W Morro Jable kończyła się jako taka cywilizacja. Naszym celem była plaża Cofete uchodząca za perłę wyspy. Wiodło do niej kilkanaście kilometrów krętej szutrowej drogi z dużymi spadkami – trasa niczym z rajdów samochodowych. Mogliśmy już odpiąć pasy i zmienić pozycję na stojącą. Pierwsze wrażenie okazało się ekstremalne, jeep skakał, a nas zarzucało na wszystkie strony. Po chwili udało nam się znaleźć stosowną pozycję minimalizującą prawdopodobieństwo wypadnięcia i niechybnej śmierci.

Jazda stanowiła niesamowite i na pewno niezapomniane przeżycie. Dopiero po paru godzinach spostrzegłam, że moją skórę, włosy i resztę części ciała (takich jak aparat) pokryła gruba warstwa pyłu. Pęd wiatru także nie był łaskawy, ale przypadkowo miałam przy sobie gumkę do włosów, która ratowała mi życie. Aparat na szczęście nie zawiódł, znosząc dzielnie pustynne warunki. Mam trudności z przypomnieniem sobie jak udało mi się jednocześnie mocno trzymać, robiąc przy tym zdjęcia na trybie manualnym do którego przydają się obie ręce.
Kozia banda prawdopodobnie zepsuła panu autko i umyka.

Na trasie napotkaliśmy między innymi jedną parę z Polski.Jeepami poniżej poruszała się ekipa filmu Exodus (produkcja o życiu Mojżesza z Christianem Bale i Aaronem Paulem znanym z Breaking Bad) który akurat tutaj nagrywano.

Maciek cyknął nam kilka wspólnych zdjęć.Ciąg dalszy nastąpi:)